Przejdź do treści
tu-zamieszkam.pl

← Wszystkie przetargi

· Działka inwestycyjna — gmina Brzozowy Las

Teren inwestycyjny 3 480 m² przy drodze wojewódzkiej — Brzozowy Las

Zakończony

Opublikowano 20 lipca 2026

Cena wywoławcza
417 600 zł
Cena za m²
120 zł/m²
Powierzchnia
3480 m²
Wadium
42 000 zł
Termin przetargu
24 sierpnia 2026
Wpłata wadium do
17 sierpnia 2026
Tryb
I przetarg pisemny nieograniczony
Organizator
Gmina Brzozowy Las (woj. wielkopolskie)

Podkreślone nazwy parametrów prowadzą do ich definicji w słowniku przetargów gminnych — co dokładnie znaczą cena wywoławcza, wadium czy postąpienie.

Przedmiot przetargu

Nieruchomość gruntowa niezabudowana o powierzchni 3 480 m² (działka ewidencyjna nr 87/14), położona przy drodze wojewódzkiej na obrzeżu miejscowości gminnej. Istniejący zjazd publiczny, teren częściowo utwardzony.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego teren oznaczony symbolem U — zabudowa usługowa. Sieć wodociągowa i elektroenergetyczna w bezpośrednim sąsiedztwie; brak kanalizacji sanitarnej (docelowo przewidziana w gminnym programie rozbudowy sieci).

Warunki przetargu

  • Cena wywoławcza: 417 600 zł netto. Do ceny osiągniętej w przetargu zostanie doliczony podatek VAT 23%.
  • Wadium: 42 000 zł — wpłata na rachunek urzędu najpóźniej do 17 sierpnia 2026 r. (decyduje data wpływu środków).
  • Oferty pisemne: w zamkniętych kopertach, do 17 sierpnia 2026 r. do godz. 15:00 w sekretariacie urzędu. Oferta zawiera m.in. oferowaną cenę (wyższą od wywoławczej) i koncepcję zagospodarowania terenu.
  • Część jawna przetargu: 24 sierpnia 2026 r., godz. 12:00 — otwarcie ofert w obecności oferentów.

Komisja przetargowa może zamknąć przetarg bez wybrania którejkolwiek z ofert — to standardowe zastrzeżenie w przetargach pisemnych.

Co warto sprawdzić przed złożeniem oferty

  1. Zapisy planu miejscowego — dopuszczalna intensywność zabudowy i miejsca parkingowe.
  2. Warunki obsługi komunikacyjnej z zarządcą drogi wojewódzkiej.
  3. Koszt rozwiązań tymczasowych do czasu budowy kanalizacji (zbiornik lub przydomowa oczyszczalnia).

· Koszt wejścia w przetarg

Cena wywoławcza to nie wszystko. Tyle kapitału realnie wymaga wejście w ten przetarg i sfinalizowanie zakupu przy cenie wywoławczej — bez zgadywania, co dochodzi poza ceną.

Na start: 42 000 zł wadium. Tyle musisz wpłacić przed przetargiem, żeby w ogóle przystąpić — po wygranej zalicza się na poczet ceny.

Cena wywoławcza
417 600 zł
Taksa notarialna (z VAT)stawka maksymalna z rozporządzenia
3002 zł
Opłata sądowawpis prawa własności do księgi wieczystej
200 zł
Wypisy aktuszacunek
150 zł
Minimalny kapitałcena wywoławcza + koszty (wadium jest jego częścią)
420 952 zł
Margines na licytację (10%)zachowawczy bufor na postąpienia ponad cenę wywoławczą
41 760 zł
Z marginesem bezpieczeństwa
462 712 zł

Nie wliczamy podatku. W przetargach gminnych grunt pod zabudowę zwykle ma 23% VAT już w cenie wywoławczej, a inne nieruchomości bywają z VAT zwolnione (wtedy dochodzi PCC 2%) — rodzaj podatku zależy od ogłoszenia, więc sprawdź w nim, czy cena jest brutto, czy netto. Koszty okołotransakcyjne rozkładamy w poradniku Ile naprawdę kosztuje zakup nieruchomości, a sposób liczenia opisuje metodologia.

· Odkrywaj dalej