· Lokal mieszkalny — gmina Czarnolesie
Lokal mieszkalny 47,3 m² w kamienicy, Rynek 12 — Czarnolesie
Opublikowano 4 sierpnia 2026
- Cena wywoławcza
- 145 000 zł
- Cena za m²
- 3066 zł/m²
- Powierzchnia
- 47,3 m²
- Wadium
- 14 500 zł
- Minimalne postąpienie
- 1450 zł
- Termin przetargu
- 21 września 2026
- Wpłata wadium do
- 15 września 2026
- Tryb
- II przetarg ustny nieograniczony
- Organizator
- Gmina Czarnolesie (woj. dolnośląskie)
Podkreślone nazwy parametrów prowadzą do ich definicji w słowniku przetargów gminnych — co dokładnie znaczą cena wywoławcza, wadium czy postąpienie.
Minimalne postąpienie to najniższa kwota podbicia w licytacji — co najmniej 1% ceny wywoławczej, zaokrąglone w górę do pełnych dziesiątek złotych. Ostateczną wysokość ustalają uczestnicy przetargu. Jak czytać pozostałe pola ogłoszenia, tłumaczymy w poradniku Jak czytać ogłoszenie przetargowe gminy.
To drugi przetarg tej nieruchomości — wcześniejsza próba sprzedaży zakończyła się bez nabywcy. Numer bywa sygnałem okazji: dopiero w drugim przetargu gmina może obniżyć cenę wywoławczą (nie niżej niż 50% wartości z operatu) — ale nie musi. Zanim uznasz niższą cenę za okazję, porównaj ją z cenami rynkowymi i sprawdź, czy nie kryje wady. Który to przetarg i kiedy przetarg to naprawdę okazja tłumaczymy szerzej.
· Harmonogram terminów
- Wpłata wadium15 września 2026za 12 dni
- Dzień przetargu21 września 2026za 18 dni
Odliczamy pełne dni na dzień 3 września 2026. Wiążące są terminy z ogłoszenia gminy — potwierdź je u źródła przed wpłatą wadium.
Przedmiot przetargu
Samodzielny lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 47,3 m², położony na II piętrze kamienicy przy Rynku 12. Układ: dwa pokoje, kuchnia, łazienka z WC, przedpokój. Do lokalu przynależy piwnica o powierzchni 4,1 m².
Ze sprzedażą lokalu związany jest udział w częściach wspólnych budynku i w prawie własności gruntu. Lokal wymaga remontu — instalacje do wymiany, ogrzewanie piecowe. Sprzedaż zwolniona z podatku VAT.
Pierwszy przetarg (kwiecień 2026 r.) zakończył się wynikiem negatywnym — cena wywoławcza została obniżona ze 168 000 zł.
Warunki przetargu
- Cena wywoławcza: 145 000 zł.
- Wadium: 14 500 zł — wpłata na rachunek urzędu najpóźniej do 15 września 2026 r. (decyduje data wpływu środków).
- Postąpienie: nie mniej niż 1% ceny wywoławczej, tj. 1 450 zł.
- Termin przetargu: 21 września 2026 r., godz. 11:00, sala posiedzeń urzędu gminy.
Lokal można obejrzeć po wcześniejszym umówieniu terminu z wydziałem gospodarki nieruchomościami.
Co warto sprawdzić przed licytacją
- Stan techniczny budynku i planowane remonty części wspólnych (zaliczki na fundusz remontowy).
- Stan prawny w księdze wieczystej (numer w ogłoszeniu źródłowym gminy).
- Realny koszt remontu — przy ogrzewaniu piecowym dochodzi zwykle zmiana źródła ciepła.
· Koszt wejścia w przetarg
Cena wywoławcza to nie wszystko. Tyle kapitału realnie wymaga wejście w ten przetarg i sfinalizowanie zakupu przy cenie wywoławczej — bez zgadywania, co dochodzi poza ceną.
Na start: 14 500 zł wadium. Tyle musisz wpłacić przed przetargiem, żeby w ogóle przystąpić — po wygranej zalicza się na poczet ceny.
- Cena wywoławcza
- 145 000 zł
- Taksa notarialna (z VAT)połowa stawki — lokal mieszkalny
- 830 zł
- Opłata sądowawpis prawa własności do księgi wieczystej
- 200 zł
- Wypisy aktuszacunek
- 150 zł
- Minimalny kapitałcena wywoławcza + koszty (wadium jest jego częścią)
- 146 180 zł
- Margines na licytację (10%)zachowawczy bufor na postąpienia ponad cenę wywoławczą
- 14 500 zł
- Z marginesem bezpieczeństwa
- 160 680 zł
Nie wliczamy podatku. W przetargach gminnych grunt pod zabudowę zwykle ma 23% VAT już w cenie wywoławczej, a inne nieruchomości bywają z VAT zwolnione (wtedy dochodzi PCC 2%) — rodzaj podatku zależy od ogłoszenia, więc sprawdź w nim, czy cena jest brutto, czy netto. Koszty okołotransakcyjne rozkładamy w poradniku Ile naprawdę kosztuje zakup nieruchomości, a sposób liczenia opisuje metodologia.
Finansujesz zakup kredytem?
· Orientacyjna rata
759 zł/ mies.
Rata równa przy kwocie kredytu 120 000 zł (cena wywoławcza pomniejszona o 20% wkładu własnego), 25-letnim okresie i modelowym oprocentowaniu 5,8% rocznie. Kalkulacja informacyjna — to nie jest oferta kredytowa.
W kalkulatorze zmienisz kwotę kredytu, okres i oprocentowanie — otworzy się z tymi samymi parametrami. Pamiętaj, że cena osiągnięta w licytacji może być wyższa od wywoławczej.
Policz ratę dla tej nieruchomościPunkt startowy: stopa referencyjna NBP 3,75% + modelowa marża 2,00pp. Stawka NBP obowiązuje od 5 marca 2026. Źródło: NBP. Publikacja NBP była niedostępna podczas budowania strony — pokazujemy jawny fallback. Pełna metodologia.
· Odkrywaj dalej