· Działka budowlana — gmina Lipowiec
Działka budowlana 1 250 m² przy ul. Brzozowej — Lipowiec
Opublikowano 28 lipca 2026
- Cena wywoławcza
- 98 000 zł
- Cena za m²
- 78 zł/m²
- Powierzchnia
- 1250 m²
- Wadium
- 9800 zł
- Minimalne postąpienie
- 980 zł
- Termin przetargu
- 7 września 2026
- Wpłata wadium do
- 1 września 2026
- Tryb
- I przetarg ustny nieograniczony
- Organizator
- Gmina Lipowiec (woj. warmińsko-mazurskie)
Podkreślone nazwy parametrów prowadzą do ich definicji w słowniku przetargów gminnych — co dokładnie znaczą cena wywoławcza, wadium czy postąpienie.
Minimalne postąpienie to najniższa kwota podbicia w licytacji — co najmniej 1% ceny wywoławczej, zaokrąglone w górę do pełnych dziesiątek złotych. Ostateczną wysokość ustalają uczestnicy przetargu. Jak czytać pozostałe pola ogłoszenia, tłumaczymy w poradniku Jak czytać ogłoszenie przetargowe gminy.
· Harmonogram terminów
- Wpłata wadium1 września 20262 dni temu
- Dzień przetargu7 września 2026za 4 dni
Odliczamy pełne dni na dzień 3 września 2026. Wiążące są terminy z ogłoszenia gminy — potwierdź je u źródła przed wpłatą wadium.
Przedmiot przetargu
Nieruchomość gruntowa niezabudowana o powierzchni 1 250 m² (działka ewidencyjna nr 214/6), położona przy ul. Brzozowej, w sąsiedztwie zabudowy jednorodzinnej. Teren płaski, nieogrodzony, bez zadrzewień wymagających wycinki.
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka leży na terenie oznaczonym symbolem MN — zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. W pasie drogi: sieć wodociągowa, kanalizacja sanitarna i linia elektroenergetyczna (wykonanie przyłączy po stronie nabywcy).
Warunki przetargu
- Cena wywoławcza: 98 000 zł. Do ceny osiągniętej w przetargu zostanie doliczony podatek VAT 23%.
- Wadium: 9 800 zł — wpłata na rachunek urzędu gminy najpóźniej do 1 września 2026 r. O dotrzymaniu terminu decyduje data wpływu środków, nie data zlecenia przelewu.
- Postąpienie: nie mniej niż 1% ceny wywoławczej, tj. 980 zł.
- Termin przetargu: 7 września 2026 r., godz. 10:00, sala konferencyjna urzędu gminy.
Wadium wpłacone przez uczestnika, który przetarg wygra, zalicza się na poczet ceny nabycia. Jeżeli zwycięzca uchyli się od zawarcia umowy notarialnej, wadium przepada.
Co warto sprawdzić przed licytacją
- Wypis i wyrys z planu miejscowego — dokładne linie zabudowy i wskaźniki.
- Stan prawny w księdze wieczystej (numer w ogłoszeniu źródłowym gminy).
- Warunki techniczne przyłączenia mediów u gestorów sieci.
· Koszt wejścia w przetarg
Cena wywoławcza to nie wszystko. Tyle kapitału realnie wymaga wejście w ten przetarg i sfinalizowanie zakupu przy cenie wywoławczej — bez zgadywania, co dochodzi poza ceną.
Na start: 9800 zł wadium. Tyle musisz wpłacić przed przetargiem, żeby w ogóle przystąpić — po wygranej zalicza się na poczet ceny.
- Cena wywoławcza
- 98 000 zł
- Taksa notarialna (z VAT)stawka maksymalna z rozporządzenia
- 1429 zł
- Opłata sądowawpis prawa własności do księgi wieczystej
- 200 zł
- Wypisy aktuszacunek
- 150 zł
- Minimalny kapitałcena wywoławcza + koszty (wadium jest jego częścią)
- 99 779 zł
- Margines na licytację (10%)zachowawczy bufor na postąpienia ponad cenę wywoławczą
- 9800 zł
- Z marginesem bezpieczeństwa
- 109 579 zł
Nie wliczamy podatku. W przetargach gminnych grunt pod zabudowę zwykle ma 23% VAT już w cenie wywoławczej, a inne nieruchomości bywają z VAT zwolnione (wtedy dochodzi PCC 2%) — rodzaj podatku zależy od ogłoszenia, więc sprawdź w nim, czy cena jest brutto, czy netto. Koszty okołotransakcyjne rozkładamy w poradniku Ile naprawdę kosztuje zakup nieruchomości, a sposób liczenia opisuje metodologia.
Finansujesz zakup kredytem?
· Orientacyjna rata
506 zł/ mies.
Rata równa przy kwocie kredytu 80 000 zł (cena wywoławcza pomniejszona o 20% wkładu własnego), 25-letnim okresie i modelowym oprocentowaniu 5,8% rocznie. Kalkulacja informacyjna — to nie jest oferta kredytowa.
W kalkulatorze zmienisz kwotę kredytu, okres i oprocentowanie — otworzy się z tymi samymi parametrami. Pamiętaj, że cena osiągnięta w licytacji może być wyższa od wywoławczej.
Policz ratę dla tej nieruchomościPunkt startowy: stopa referencyjna NBP 3,75% + modelowa marża 2,00pp. Stawka NBP obowiązuje od 5 marca 2026. Źródło: NBP. Publikacja NBP była niedostępna podczas budowania strony — pokazujemy jawny fallback. Pełna metodologia.
· Odkrywaj dalej