· Działka rekreacyjna — gmina Stare Jeziorki
Działka rekreacyjna 980 m² w drugiej linii od jeziora — Stare Jeziorki
Opublikowano 28 kwietnia 2026
· Wynik przetargu
Przetarg doszedł do skutku. Wyłoniono nabywcę nieruchomości.
- Cena osiągnięta
- 71 000 zł
- +11% wobec wywoławczej
- Uczestnicy
- 3
- Rozstrzygnięto
- 26 maja 2026
Cena osiągnięta to kwota z licytacji (bez kosztów okołotransakcyjnych i podatku). Wyniki archiwalnych przetargów zbieramy, by z czasem pokazać realne ceny osiągane na rynku publicznym — dane, których nie da się odtworzyć wstecz.
- Cena wywoławcza
- 64 000 zł
- Cena za m²
- 65 zł/m²
- Powierzchnia
- 980 m²
- Wadium
- 6400 zł
- Minimalne postąpienie
- 640 zł
- Termin przetargu
- 26 maja 2026
- Wpłata wadium do
- 21 maja 2026
- Tryb
- I przetarg ustny ograniczony
- Organizator
- Gmina Stare Jeziorki (woj. pomorskie)
Podkreślone nazwy parametrów prowadzą do ich definicji w słowniku przetargów gminnych — co dokładnie znaczą cena wywoławcza, wadium czy postąpienie.
Minimalne postąpienie to najniższa kwota podbicia w licytacji — co najmniej 1% ceny wywoławczej, zaokrąglone w górę do pełnych dziesiątek złotych. Ostateczną wysokość ustalają uczestnicy przetargu. Jak czytać pozostałe pola ogłoszenia, tłumaczymy w poradniku Jak czytać ogłoszenie przetargowe gminy.
Przedmiot przetargu
Nieruchomość gruntowa niezabudowana o powierzchni 980 m² (działka ewidencyjna nr 142/3), położona w drugiej linii zabudowy od jeziora — ok. 90 m od linii brzegowej. Dojazd drogą gminną o nawierzchni gruntowej. Teren lekko nachylony w stronę jeziora, częściowo zadrzewiony samosiewem.
Gmina nie uchwaliła dla tego obszaru planu miejscowego; w studium teren oznaczony jako strefa zabudowy letniskowej. Zabudowa możliwa po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy.
Warunki przetargu
- Cena wywoławcza: 64 000 zł (sprzedaż zwolniona z VAT).
- Wadium: 6 400 zł — wpłata na rachunek urzędu gminy najpóźniej do 21 maja 2026 r.
- Postąpienie: nie mniej niż 1% ceny wywoławczej, tj. 640 zł.
- Termin przetargu: 26 maja 2026 r., godz. 11:00, sala posiedzeń urzędu gminy.
Dlaczego przetarg ograniczony
Działka nie ma bezpośredniego dostępu do drogi publicznej o utwardzonej nawierzchni, a jej kształt utrudnia samodzielne zagospodarowanie. W takich przypadkach gmina może ograniczyć przetarg do właścicieli nieruchomości przyległych — uczestnictwo wymagało wcześniejszego zgłoszenia i okazania tytułu prawnego do działki sąsiedniej. Listę osób dopuszczonych do udziału komisja przetargowa wywiesiła w urzędzie przed terminem przetargu.
Wynik przetargu
Przetarg rozstrzygnięto 26 maja 2026 r. Do licytacji przystąpiło trzech uczestników, a działkę sprzedano za 71 000 zł — o 11% powyżej ceny wywoławczej. Wynik i cenę osiągniętą uzupełniamy przy wpisie archiwalnym: tak z każdym rozstrzygniętym przetargiem rośnie zbiór realnych cen osiągniętych na rynku publicznym, którego nie da się odtworzyć wstecz.
· Koszt wejścia w przetarg
Cena wywoławcza to nie wszystko. Tyle kapitału realnie wymaga wejście w ten przetarg i sfinalizowanie zakupu przy cenie wywoławczej — bez zgadywania, co dochodzi poza ceną.
Na start: 6400 zł wadium. Tyle musisz wpłacić przed przetargiem, żeby w ogóle przystąpić — po wygranej zalicza się na poczet ceny.
- Cena wywoławcza
- 64 000 zł
- Taksa notarialna (z VAT)stawka maksymalna z rozporządzenia
- 1262 zł
- Opłata sądowawpis prawa własności do księgi wieczystej
- 200 zł
- Wypisy aktuszacunek
- 150 zł
- Minimalny kapitałcena wywoławcza + koszty (wadium jest jego częścią)
- 65 612 zł
- Margines na licytację (10%)zachowawczy bufor na postąpienia ponad cenę wywoławczą
- 6400 zł
- Z marginesem bezpieczeństwa
- 72 012 zł
Nie wliczamy podatku. W przetargach gminnych grunt pod zabudowę zwykle ma 23% VAT już w cenie wywoławczej, a inne nieruchomości bywają z VAT zwolnione (wtedy dochodzi PCC 2%) — rodzaj podatku zależy od ogłoszenia, więc sprawdź w nim, czy cena jest brutto, czy netto. Koszty okołotransakcyjne rozkładamy w poradniku Ile naprawdę kosztuje zakup nieruchomości, a sposób liczenia opisuje metodologia.
· Odkrywaj dalej